رپورتاژ آگهی

معرفی کارخانه و شرکت فولاد خراسان

معرفی کارخانه و شرکت فولاد خراسان

معرفی کارخانه و شرکت فولاد خراسان

اگر با مقاطع فولادی سروکار دارید، شناخت کارخانه‌های فولادی می‌تواند روی خریدتان تاثیر مثبتی داشته باشد. اغلب بخشی از متون مربوط به راهنمای جامع خرید آهن و فولاد به معرفی کارخانه‌ها اختصاص دارد. کارخانه فولاد خراسان یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های فولادی کشور است که شاید بیشتر آن را با نام محصول خود به نام « میلگرد نیشابور » بشناسید. در ادامه این مقاله اطلاعاتی در مورد تاریخچه، محصولات و سهام کارخانه فولاد خراسان به شما می‌دهیم. همچنین تحلیلی بر قیمت محصولات این کارخانه خواهیم داشت و به شما نکاتی را در مورد خرید محصول از کارخانه فولاد خراسان خواهیم گفت.

تاریخچه راه‌اندازی کارخانه فولاد خراسان

کارخانه فولاد خراسان در سال 1380 در 15 کیلومتری شمال غرب نیشابور در زمینی به وسعت 1400 هکتار به بهره‌برداری رسید. شرکت فولاد خراسان از 18 واحد مختلف شامل 5 واحد گندله‌سازی، احیاء مستقیم، ذوب ریخته‌گری و نورد به‌عنوان واحدهای اصلی و 13 واحد جانبی و پشتیبانی تشکیل شده است.

آشنایی با محصولات کارخانه فولاد خراسان

کارخانه فولاد خراسان به تولید میلگرد ساده (س 240) و آجدار (آج مارپیچ 340 و آج جناغی 400) در سایزهای 10 تا 32، شمش، آهن اسفنجی، گندله و بریکت مشغول است و بخش زیادی از نیاز فولادی کشور را تأمین می‌کند.

وضعیت تولید کارخانه فولاد خراسان چگونه است؟

ظرفیت تولید فولاد خام کارخانه فولاد خراسان 4.1 میلیون تن در سال است. در این میان سهم کارخانه آهن اسفنجی 1 و 2، 1.6 میلیون تن و کارخانه گندله‌سازی 2.5 میلیون تن در سال است. همچنین کارخانه نورد و کارخانه فولادسازی شماره 1 و 2 به ترتیب ظرفیت تولید سالیانه 600 هزار تن و 1.4 میلیون تن را دارند.

استانداردهای کارخانه فولاد خراسان به چه صورت است؟

مجتمع فولاد خراسان تاکنون توانسته گواهینامه‌های زیر را کسب کند:

1. سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001

2. سیستم مدیریت رضایت مشتری ISO 10004

3. سیستم مدیریت شکایت مشتری ISO 10002

4. سیستم مدیریت زیست‌محیطی ISO 14001

5. سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS 18001

6. سیستم مدیریت کیفیت آموزش ISO 10015

7. سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاهی ISO/IEC 17025

8. سیستم مدیریت انرژی ISO 50001

9. نظام تعالی سازمانی (EFQM)

معرفی کارخانه و شرکت فولاد خراسان

کدام شرکت ها زیرمجموعه کارخانه فولاد خراسان هستند؟

شرکت‌های زیر در حال حاضر زیرمجموعه‌ فولاد خراسان هستند:

1. شرکت بین‌المللی تولید و توسعه مواد فلزی (ایمپادکو)

2. شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق کشور

3. شرکت کشت و صنعت مروارید دشت سلامی

جایگاه کارخانه فولاد خراسان در بازار سرمایه کجاست؟

مجتمع فولاد خراسان در تاریخ 25/07/1386 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. در حال حاضر سهام کارخانه فولاد خراسان با نماد فخاس در بازار سرمایه خریدوفروش می‌شود و در گروه فولادی قرار دارد.

راهنمای خرید از کارخانه فولاد خراسان

میلگرد نیشابور مهم‌ترین محصول کارخانه فولاد خراسان محسوب می‌شود.

خرید محصولات کارخانه فولاد نیشابور به‌طور مستقیم از کارخانه امکان‌پذیر نیست. شما برای خرید میلگرد نیشابور فقط می‌توانید از طریق شرکت‌های بازرگانی خریدوفروش آهن و فولاد یا از طریق بورس کالا اقدام کنید.

البته در بورس کالا می‌توانید حداقل 22 تن را معامله کنید و باید بدانید شرکت مجتمع فولاد خراسان محصول خود را تحت عنوان سبد میلگرد مجتمع خراسان شامل سایزهای 14 تا 28 گرید A3 عرضه می‌کند. اگر مصرف‌کننده نهایی هستید احتمالاً این نوع بار به کارتان نمی‌آید و بهترین راه برای شما همان خرید از شرکت‌های بازرگانی مثل آسرون است.

در هر حال هر شرکت بازرگانی را که انتخاب می‌کنید، باید از اعتبار آن‌ اطمینان حاصل کنید. حال با بررسی قیمت آهن و سایر مقاطع فولادی، خرید خود را انجام دهید.

تحلیل قیمت و وزن محصولات کارخانه فولاد خراسان

در این بخش قصد داریم وزن و قیمت میلگرد 14 نیشابور را مورد ارزیابی قرار دهیم. برای این کار باید نگاهی به جدول وزنی میلگرد این کارخانه در مقایسه با مقادیر وزنی جدول اشتال و جداول وزنی برندهای دیگر تولیدکننده میلگرد در کشور بیاندازیم.

معرفی کارخانه و شرکت فولاد خراسان

برای بازبینی این جدول‌ها می‌توانید به مقاله نکات خرید میلگرد نیشابور سر بزنید. اما درمجموع می‌توان گفت که میلگرد نیشابور جزو میلگردهای سنگین بازار به‌حساب می‌آید. همان‌طور که میدانید قیمت میلگرد هم برحسب کیلوگرم اعلام می‌شود. با یک حساب‌وکتاب ساده متوجه خواهید شد قیمت تمام‌شده میلگردهایی که ازنظر وزنی سنگین‌تر باشند نسبتاً گران خواهد بود و میلگرد نیشابور نیز از این قضیه مستثنا نیست.

وضعیت صادرات کارخانه فولاد خراسان به چه صورت است؟

کارخانه فولاد خراسان تاکنون توانسته ده‌ها هزار تن شمش فولادی را به کشورهای دیگر ازجمله عمان و امارات صادر کند. از مهم‌ترین علل رونق صادرات شرکت مجتمع فولاد خراسان، می‌توان به نزدیکی به بازارهای هدف و کشورهای دارای مرز مشترک با ایران در شرق و شمال شرقی، دارا بودن استانداردهای بین‌المللی، تأمین به‌موقع نیاز مشتری، کیفیت بالای محصولات و وجود ظرفیت بالای تولید در مرحله ذوب و ریخته‌گری اشاره کرد.

درمجموع اگر به دنبال تولیدکننده فولادی معتبری در شمال شرق کشور هستید، کارخانه فولاد خراسان را فراموش نکنید. میلگرد نیشابور می‌تواند انتخاب بسیاری از سازندگان در آن منطقه جغرافیایی باشد؛ زیرا از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

امتیاز شما به این مطلب
تبلیغات
دکمه بازگشت به بالا