دکوراسیونرنگ،دکوراسیون و خانه

تخت خواب های رنگی برای دیدن خواب های رنگی

در بیش‌تر اتاق خواب‌ها چارچوب تخت‌خواب‌ها معمولا دارای رنگی خنثی هستند. این چارچوب‌ها سفید، سیاه، و یا دارای سطحی چوبی هستند که با اکثر وسایل اتاق خواب هماهنگی دارند اما فاقد کاریزما و گیرایی هستند.

در عوض این، سعی کنید از رنگ های روشن استفاده کرده و به این قطعه از وسایل اتاق خواب که احتمالا بیش ترین استفاده را از آن می‌کنید شخصیت و سرزندگی اضافه کنید.

در این مطلب نمونه‌های مختلفی از تخت خواب های متفاوت با رنگ های مختلف را می‌بینید و به شما می گوییم که چگونه می‌توانید چنین ایده‌هایی را در اتاق خواب خود به اجرا درآورید.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

قرمز
رنگ قرمز به راحتی به چشم می‌آید و به همین دلیل است که نشانه رنگی ایست در چراغ های راهنمایی و رنگ ماشین های آتش نشانی است. اگر چه رنگ قرمز نشانه ای از خطر هم هست، اما از آن به عنوان یک رنگ پر حرارات که نشانه‌ای از عشق و علاقه نیز هست یاد می‌شود. روز ولنتاین بدون رزهای قرمز رنگ زیبا و قلب‌های آتشین روز ولنتاین نمی‌شود. شعار «تمام شهر را به رنگ قرمز درآورید» در روز ولنتاین نشانه‌ای از ماهیت عاشقانه این رنگ زیبا است.

این تخت خواب سکویی که دارای بدنه ای قرمز رنگ است وسیله اصلی و مرکزی این فضا است که توسط هیلیت (Hilit) طراحی شده است. یک قفسه ترکیبی به این تخت خواب خطی اضافه شده است. هیلیت کارش می‌گوید که از یک رنگ بسیار براق و مقاوم در برابر خراش برای این پروژه جذاب استفاده کرده است.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

نارنجی
رنگ نارنجی به رنگ قدرت معروف است و معمولا تداعی‌کننده خلاقیت و شادی است. این رنگ نمادی از خوش‌بینی و ارتقا است. برای کسانی که وقتی صبح از خواب بیدا می‌شوند ناراحت و افسرده هستند این رنگ بسیار انتخاب خوب و اثربخشی است.

این دو تخت خواب که توسط استودیوی طراحی بارون (Studio Baron Design) طراحی شده‌اند به یک رنگ نارنجی ملایم درآمده‌اند که یادآور بستنی‌های یخی هستند. این رنگ به قدر کافی روشن است که همچنان بتوان آن را نارنجی نامید، اما با اضافه شدن مقدار مناسبی رنگ شیری ملایم زمختی و خشونت رنگ نارنجی گرفته شده است. البته این دو تخت‌خواب در فضایی قرار گرفته‌اند که رنگ دیوارها و کفپوش آن خنثی است و به همین دلیل رنگ نارنجی شکل خاص و موتیف‌های مدور چارچوب تخت خواب را برجسته کرده است.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

زرد
رنگ زرد تداعی‌کننده نور خورشید است و همین مسئله آن را تبدیل به شادترین رنگ در چرخه رنگ کرده است. این تخت‌خواب که دارای رنگ زرد خالص و سبکی مزرعه‌ای است به این اتاق خواب دخترانه تازگی و سرزندگی اضافه کرده است. این اتاق خواب توسط شرکت طراحی هایسما (Haisma Design) طراحی شده است. اگرچه رنگ‌های روشن به عنوان رنگ‌های کلیشه‌ای اتاق خواب کودکان و یا فضاهای فوق‌ مدرن در نظر گرفته می‌شوند، اما این پالت رنگی زرد به همراه مقادیری از رنگ‌های صورتی و فیروزه‌ای در خانه و به ویژه در این خانه سنتی واقع در میشیگان مورد استفاده قرار گرفته است و در این اتاق خواب یک دختر نوجوان جلوه بسیار زیبایی ایجاد کرده است.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

سبز
رنگ سبز معمولا تداعی‌کننده خوش‌شانسی، پول و نیز نشانه جهانی «حرکت» (چراغ راهنمایی) است. این رنگ که رنگ مسلط زندگی گیاهان است، در فضا سرزندگی و تازگی ایجاد می‌کند و در عین حال حسی از آرامش و سکون را به وجود می‌آورد.

این تخت‌خواب دارای چارچوبی فلزی به رنگ سبز شادابی است که نشانه‌ای از حیات در این اتاق‌خواب مزرعه‌ای در استرالیا است. تصور کنید که این چارچوب‌ها فلزی به رنگ سفید بودند، آن گاه این فضا دیگر دارای این حس شاد و آرامش‌بخش نبود.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

آبی
رنگ آبی رنگ آسمان است و به عنوان محبوب‌ترین رنگ در دنیا شناخته می‌شود. رنگ آبی تداعی‌کننده ماجراجویی (البته رنگ‌های آبی تیره‌تر)، پاکیزگی، و خوش‌بینی است که نشانه‌های آن در شعر «آسمان‌های آبی به من لبخد بزنید» مشخص است.

تعجبی ندارد که از این رنگ خنک و آرامش‌بخش در بسیاری از اتاق‌خواب‌ها استفاده شود. این تخت‌خواب آبی‌رنگ که دارای چهار میله عمودی است و در این خانه که در چارلستون در کارولینای جنوبی قرار گرفته است توجه را بسیار به خود جلب می‌کند.کفپوش و دیواری‌های پیرامونی این تخت خواب سفید رنگ هستند و به همین دلیل این رنگ آبی بسیار به چشم می‌آید.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

نیلی
رنگ‌های آبی تیره، مانند رنگ نیلی، با مفاهیم چون شهود و ادراک پیوند دارند و به عنوان‌ رنگ‌های محجوب و باوقار شناخته می‌شوند.

ماریسول رومن (Marisol Roman) از شرکت طراحی داخلی رومن (Roman Interior Design) می‌گوید که این تخته پشتی مجسمه‌گون که به رنگ نیلی است دقیقا یک پنل دیواری رنگ شده است. این پنل‌ها تا سقف امتداد پیدا کرده‌اند تا بازتابی از فرم تخت خواب باشند و به آن شکلی خاص و منحصربه فرد بدهند.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

بنفش
رنگ بنفش از نظر تاریخی نشانه‌ای از اشرافیت و توانمندی است، زیرا این رنگ بسیار کمیاب و استفاده از آن هزینه‌بر بود. این رنگ از طریق شکستن صدف هزاران حلزون ساخته می‌شد. در سال 1856 اولین رنگ بنفش مصنوعی، با نام mauveine، در یک تجربه ناموفق برای دستیابی به جوهر گنه‌گنه به دست آمد. این رنگ به‌سرعت محبوب شد.

رنگ بنفش امروز هم نشانه‌ای از لوکس بودن و کمی هم راز و رمز است. اتاق زنان جای بسیار خوبی برای استفاده از این رنگ جادویی است. یک ظاهر تک‌رنگ، مانند این تخت‌خواب در این اتاق‌خواب که توسط شرکت طراحی داخلی باکینگهام طراحی شده است، به هیچ‌وجه خسته‌کننده و ناهماهنگ نیست. در این تخت‌خواب به طرز موفقیت‌آمیزی از طیف رنگی بنفش- از ارغوانی متمایل به آبی که در دامن تخت‌خواب به کار رفته تا رنگ‌مایه‌های قرمزتر لحاف، استفاده شده است.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

7 نکته ای برای رنگ کردن تخت خواب خود باید از آن آگاه باشید:
1. پیش از این‌که قسمت‌های مختلف تخت‌خواب خود را به هم وصل کنید و تشک، روتختی، و لحاف را روی آن بیاندازید بهتر است آن را رنگ کنید. در غیر این‌صورت، باید از کسی برای جدا کردن تشک، باز کردن قسمت‌های مختلف تخت‌خواب، و انتقال دادن آن به جایی مناسب برای رنگ کردن کمک بگیرید. زمانی که باید صرف این کار کنید به سرعت شما در کار، ریزه‌کاری‌های موجود در تخت‌خواب شما، ظاهری که شما به دنبال آن هستید، و این‌که چقدر چارچوب تخت‌خواب شما به آماده‌سازی پیش از رنگ نیاز دارد بستگی دارد. به طور میانیگن انجام این کار سه روز طول می‌کشد، پس خود را برای این‌که چند شب روی زمین بخوابید آماده کنید.

اگر در رنگ زدن مهارت زیادی ندارید نگران نباشید، این کار خیلی پییچده و سخت نیست و در سخت‌ترین حالت هم قابل انجام است. با این حال، اگر این کار به هر صورت با روحیات شما سازگار نیست و یا فضای کافی برای انجامش را ندارید، می‌توانید از خویشاوندان و یا دوستانی که در این کار مهارت دارند کمک بگیرید. هم‌چنین، برخی از نقاشان حرفه‌ای سفارشات مربوط به رنگ کردن مبلمان خانه را نیز می‌پذیرند. مزیت این‌که خودتان این کار را انجام دهید این است که متوجه می‌شوید که با چه سرعتی کار به پایان می‌رسد و هزینه زیادی هم صرف آن نمی‌کنید، البته یادتان نرود که انجام این کارها به نوعی مفرح نیز هست. یک دوست، یکی از خویشاوندان، یا یک نقاش حرفه‌ای کاری با کیفیت انجام خواهد داد، اما سرعت انجام دادن آن ممکن است دلخواه شما نباشد.

2. برای رنگ کردن مبلمان توصیه می‌شود که از رنگ‌هایی با درخشش متوسط تا زیاد استفاده شود. البته این مسئله به ظاهری که شما به دنبال آن هستید نیز بستگی دارد. این رنگ‌ها جای انگشت را کاهش می‌دهند، دوام تخت‌خواب را افزایش می‌دهند، و باعث می‌شوند تا سطوح رنگ شده به راحتی تمیز شوند. رنگ‌های بسیار براق بسیار مناسب مبلمان معاصر هستند، در حالی که رنگ‌های نیمه‌براق انتخابی مطمئن برای اکثر تخت‌خواب‌ها هستند.

3. اگر می‌خواهید ظاهر تخت‌خواب شما غیریک‌دست و ناصاف باشد، از رنگ‌های گچی یا شیری استفاده کنید زیرا نیازی نیست پیش از استفاده از آن‌ها سطح مورد نظر را آماده و یا تمیز کنید. اگر به دنبال سحطی صاف و یک‌دست هستید، با استفاده از دستگاه مخصوص سطح مورد نظر را شن‌سابی کنید، سپس آن را استر بزنید، و دوباره آن را شن‌سابی کنید تا زمینه‌ای خوب و مناسب برای استفاده از رنگ‌های امولسیون یا لاتکس آماده شود. مطمئن شوید که پس از انجام هر مرحله تمام گرد و غبار ایجادشده از روی سطح پاک شده‌اند. هم‌چنین هر گونه حفره یا ترک‌خوردگی را پیش از شروع کار پر کنید. مطمئن شوید که قبل از شروع هر نوع شی تزئینی را خارج کنید. اگر این کارها را قبل از شروع کار خود انجام دهید فرایند رنگ کردن تخت‌خواب به شدت سخت و اذیت‌کننده می‌شود.

4. اگر می‌خواهید یک تخت‌خواب فلزی را رنگ کنید، ابتدا خیلی ماهرانه آن را شن‌شویی کنید، آن را استر بزنید، و سپس به جای استفاده از رنگ‌های معمولی از پوشش‌های پودری استفاده کنید. در این‌گونه پوشش‌های پودری از ذرات ریز رزین که با رنگ ترکیب شده‌اند استفاده می‌شود و سپس آن را در درون یک اسپر می‌ریزند که دارای بار الکترواستایتکی است. این پودر ابتدا به سطح مورد نظر چسبیده می‌شود و سپس در دمای 400 درجه فارنهایت در درون یک فر صنعتی آب می‌شود. سطحی که از این فرایند به دست می‌آید بسیار بادوام‌تر از سطوحی است که در رنگ کردن آن‌ها از رنگ‌های مرسوم استفاده شده است. هم‌چنین این نوع پوشش‌ها بسیار دوستدار محیط زیست هستند.

5. برای رنگ کردن تخت‌خواب‌های چوبی می‌توان از اسپری، قلم‌مو، و یا غلطک استفاده کرد. اگر تخت‌خواب شما دارای سطوح بسیار صاف و مسطحی است بهتر از غلطک برای رنگ کردن آن استفاده کنید. برای رنگ کردن تخت‌خواب‌هایی که دارای سطوح پیچیده و تزئینی هستند بهتر است از قلم‌مو استفاده کنید. فقط سعی کنید هنگام رنگ کردن با قلم‌مو به گونه‌ای کار کنید که جای قلم‌موی شما روی سطح باقی نماند. اسپری‌های تجاری، که می‌توان آن‌ها را از ابزارآلات‌فروشی‌ها اجاره کرد، رنگ را به طور یکنواخت روی سطح پخش می‌کنند و دیگر جای قلم‌مو روی آن‌ها باقی نمی‌ماند. با این حال، اگر شدت رنگ زدن با آن‌ها بیش از حد باشد ممکن است رنگ روی سطح بچکد. به همین دلیل قبل از شروع کمی با این اسپری‌ها تمرین کنید. هم‌چنین اگر فضای کافی در اختیار دارید و در آن باد نمی‌آید بهتر است از اسپری برای رنگ کردن تخت خواب خود استفاده کنید.

6. رنگ های تیره تر را باید دو بار یا سه بار روی سطح مورد نظر زد. این مقدار در رنگ‌های روشن تر نهایتا دو بار است.

7. هر باری که سطح مورد نظر را به طور کامل رنگ می‌زنید زمان کافی برای خشک شدن را در نظر بگیرید. در این موارد بهتر است زمان پیشنهادی خود تولیدکننده که روی قوطی رنگ درج شده است را در نظر بگیرید. برای هر بار رنگ زدن 24 ساعت زمان مناسبی است، که این زمان برای لایه آخر بسیار مهم است. هم‌چنین به دما و رطوبت نیز توجه کنید. رنگ در دمای سرد و رطوبت زیاد به کندی خشک می‌شود. از رنگ کردن در نور شدید خورشید دوری کنید، چرا که رنگ در این محیط به سرعت خشک می‌شود و سطح مورد نظر شما، به ویژه در رنگ‌های تیره‌تر، دارای بافتی ناهماهنگ و غیریکنواخت می‌شود. پس از این‌که آخرین لایه از رنگ خشک شد، یک لایه درزگیر روی سطح مورد نظر قرار دهید و 24 ساعت صبر کنید تا این لایه خشک شود. این کار باعث براق‌تر شدن سطح شما می‌شود و از خراشیده شدن و ترک خوردن سطح جلوگیری می‌کند.

منبع : چیدانه و بیتوته

امتیاز شما به این مطلب
تبلیغات
دکمه بازگشت به بالا