گفتنی های چیدمان

طراحی دکوراسیون آپارتمان های کوچک

آپارتمان‌های مینیاتوری، اتاق‌های خوابگاه یا خانه‌های كوچكی كه اتاق نشیمن و خواب آن یكی است و به آنها اصطلاحا سوئیت گفته می‌شود، امروزه به تعداد زیاد در شهرهای پرجمعیت ساخته می‌شوند.اگر شما هم ساكن یكی از این آپارتمان‌های مینیاتوری هستید با ما همراه شوید تا ایده‌های جدیدی به منزل كوچك خود بیافزایید:
طراحی دکوراسیون آپارتمان های کوچک
طراحی خلاقانه دکوراسیون خانه 70 متری

برای طراحی سوئیت، به دو روش می توان اقدام کرد:

1 – می‌توانید سوئیت را به صورت یك اتاق یک پارچه نگه داشت.

2-می‌توانید باتوجه به کاربردهای مختلفی كه از فضای مورد نظر دارید، آن را به 2 قسمت خواب و کار تقسیم كنید.این كار را می توان به وسیله پرده، پارتیشن یا اسباب و اثاثیه مناسب (مثلا یك کتابخانه ظریف و زیبا)انجام دهید.

, طراحی دکوراسیون آپارتمان های کوچک
حال باید تصمیم بگیرید چگونه محیطی زیبا و دلپذیر به‎وجود آورید، و اینکه چه دكوراسیون و چه سبكی را انتخاب و اجرا كنید. بهتر است رنگ مبلمان و دیوار را محدود كنید و از رنگ‌آمیزی شلوغ بپرهیزید، زیرا محیط شما كوچك است و اگر از رنگ‌های مختلف استفاده كنید، بسیار كوچكتر و شلوغ جلوه می‌كند.

باید از حداقل مبلمان استفاده كنید ولی درضمن همه امكانات را فراهم آورید؛ بهترین ایده استفاده از مبلمان چند منظوره است.مثلا بهتر است از یک مبل تخت‌خواب‌شو استفاده كنید تا بعد از تماشای تلوزیون، به هنگام خواب و استراحت با یک چشم بهم زدن تبدیل به تخت شود.

حتما آینه زیبایی به دیوار نصب كنید تا وسعت و عمق اتاق شما بیشتر شود. آباژور و گلدان گل را نیز به گوشه‌ای از اتاق اضافه كنید. برای اتاق‌های بسیار كوچك، بهتر است از خانواده رنگ‌های سرد مثل آبی و سبز روشن بهره گیرید.

تا حد امكان از فضاهای دیواری به جای زمینی استفاده کنید؛ مثلا به جای اینكه یک كتابخانه قدی بگذارید، قفسه كتابی كه به دیوار نصب می‌شود و پایه ندارد را انتخاب كنید. با این کار می‏توانید از فضای زیر كتابخانه به عنوان محلی برای گذاشتن تلویزیون، مبل و… استفاده كنید.

, طراحی دکوراسیون آپارتمان های کوچک
حتما از طرح‌های ساده برای مبل، پرده و روتختی استفاده كنید و از انتخاب الگوهای متعدد و رنگ‌آمیزی تند بپرهیزید.اتاق‌های ساده با دیوارهای منظم، معروف به اتاق‌های جعبه‌ای هستند.‌ دراین‌گونه اتاق‌ها باید یك مركز توجه به وجود آورید؛ بهتر است یك دیوار را به رنگی متفاوت نسبت به سه دیوار دیگر رنگ‌آمیزی كنید و تابلو یا وسیله تزیینی یا آینه‌ای با قاب زیبا به این دیوار بیاویزید، یك مبل یا صندلی قدیمی كه دارای طرحی خاص و زیباست درگوشه‌ای از اتاق بگذارید و به این ترتیب نقطه توجه را فراهم كنید.برای سوئیت‌هایی كه دارای سقف كوتاه هستند، حتی‌الامكان از نصب لوستر و چراغ‌های آویز خودداری كنید، زیرا اینگونه چراغ‌ها سقف را كوتاهتر نشان می‌دهند. اگر دیوار عریض و سقف کوتاه باشد، می توانید برای بلند به نظر رسیدن سقف، از طرحهای عمودی یا تابلوهای بلند و باریک در کنار هم بهره کیرید تا فضای اتاق متعادل گردد.
, طراحی دکوراسیون آپارتمان های کوچک
حتما سقف را به رنگ روشن مانند سفید یا شیری رنگ‌آمیزی كنید؛ دیوارها باید یك یا دو پرده از سقف تیره‌تر شوند.بهتر است سوئیت خود را طوری طراحی كنید كه توجه بیننده به سمت كف اتاق كشیده شود، مثلا با گذاشتن كوسن‌های تزئینی روی زمین یا مخده و یك قالی زیبا، نقطه توجه بیشتر متمایل به كف اتاق می‌شود تا به سمت سقف. اتاق تاریك به اتاق‌هایی اطلاق می‌شود كه شما درطول روز اگر بیرون نروید متوجه نمی‌شوید چه زمانی از روز است، این اتاق‌ها به اصطلاح نورگیر نیستند.بهترین راه حل انتخاب رنگ‌های روشن برای دیوارهای این نوع اتاق‌ها است.پرده ساده و روشنی انتخاب كنید و توجه داشته باشید كه به جای كركره یا شید كه اتاق را تاریك می‌كند حتما از پرده‌های پارچه‌ای نازک بهره گیرید.

منبع : memaridesign.com

امتیاز شما به این مطلب

مطالب پیشنهادی

دکمه بازگشت به بالا