دانستنی های دکوراسیون

دکوراسیون خاص برای مستاجرها

[ad_1]

مجله منزل – ماندانا بخشایش: «به موجب این قرارداد مستاجر ملزم می‌شود که به تمامی تعهداتی که در ذیل ذکر شده است مقید باشد. . .» در همه قراردادهای امروزی بین صاحبخانه‌ها و مستاجرها این جمله کذایی را می‌توان پیدا کرد؛ جمله‌ای خاص که شرح تعهدات و بایدها و نبایدهای اجاره‌نشین‌ها را در قبال مالک خانه می‌رساند؛ قراردادهایی که برای محکم‌کاری رابطه این دو گروه با هم بسته می‌شود.

اما مگر جایی از این قرارداد آمده که مستاجر حق شیک بودن ندارد؟ هیچ قراردادی هر قدر سخت و محکم نمی‌تواند حق سلیقه به خرج دادن مستاجر در خانه‌ای که مال او نیست را بگیرد. پس اگر در فصل نقل و انتقال خانه پای امضای یکی از این قراردادها نشستید از هیچی نترسید. ما راه‌های زیباتر کردن خانه‌ای را که فقط سندش به نام شما نیست، نشان‌تان می‌دهیم!

گل‌ها را یادتان بماند

دکوراسیون خاص برای مستاجرها


تا جایی که می‌توانید سراغ گل و گیاه بروید. گل‌های آپارتمانی خیلی اوقات می‌توانند کم و کاستی هر خانه‌ای را رفع کنند. البته باید اهلش باشید چرا که یک گلدان پلاسیده خیلی حال و هوای خانه را افسرده‌تر از قبل می‌کند. بنابراین اگر زیاد اهل گل نیستید لازم نیست از گلدان‌های حرفه‌ای استفاده کنید. کاکتوس‌ها و گل‌های گوشتی یا بنفشه آفریقایی زحمت زیادی ندارند و در هر آپارتمانی جواب می‌دهند. جا دادن یکی، دو تا از این گلدان‌ها روی طاقچه‌ها یا میزهای کنار مبل‌ها خانه را از داشتن هر دکوراسیون خاصی بی‌نیاز می‌کند.
مغلوب رنگ سفید نشوید

دکوراسیون خاص برای مستاجرها


 خیلی از صاحبخانه‌ها قبل از اینکه خانه را تحویل مستاجرشان بدهند در و دیوار ش را به ساده‌ترین شکل ممکن و با دم دستی‌ترین رنگ و طرحی که توی بازار هست، رنگ می‌کنند. این وسط مستاجر بینوا حق دخالت در رنگ دیوار را نخواهد داشت. اگر زمانی یکی از این خانه‌های یکدست سفید رنگ شده حاضر و آماده را کرایه کردید هیچ نگران نباشید. همیشه لازم نیست برای داشتن خانه‌ای رنگی سراغ دیوارها بروید. شما می‌توانید این بار دنبال رنگ زدن یکی از اسباب خانه باشید. اینجا که دیگر صاحبخانه نمی‌تواند دخالت کند. رنگ زدن یک قطعه بزرگ در خانه مانند یک میز، عوض کردن پارچه مبل‌ها با رنگ‌های خاص و. . . می‌تواند خیلی راحت مشکل را برای همیشه حل کند.
با جرات میخ بکوبید

دکوراسیون خاص برای مستاجرها


اصلا از اینکه دیوارهای خانه را سوراخ کنید نگران نباشید. دیگر دوره صاحبخانه‌هایی که قبل از تحویل خانه سوراخ و سنبه‌ها را برای پیدا کردن یک خرابی احتمالی می‌گشتند گذشته است. این روزها دیگر می‌توان به‌راحتی هر قدر که خواستید به دیوارها میخ بکوبید. اگر هم این دسته صاحبخانه‌های بهانه‌گیر هنوز هستند، باز هم جای نگرانی نیست. حساب کردن خسارت‌های احتمالی برای چسباندن تابلوهای هنری به داشتن دیواری خالی و بی‌روح در یک خانه اجاره‌ای می‌ارزد. نقاشی، پوستر، عکس، نقشه، آینه و. . . را به دیوارها آویزان کنید. این وسط اگر تابلویی دارید که با فضای خانه هماهنگی ندارد، می‌توانید به عوض کردن قاب آن فکر کنید. بهترین روش برای نصب کردن تابلو در خانه‌های اجاره‌ای چسباندن گروهی آنهاست. این طوری شاید نقص دیوارها از مستاجر قبلی هم کمتر به چشم بخورد.
با کاغذ دیواری غمی ندارید

دکوراسیون خاص برای مستاجرها


این روزها دنیای کاغذ دیواری‌ها زیر و رو شده است. کافی است فقط یک نصف روز در راسته فروشندگان دیوار پوش‌ها قدم بزنید تا با دنیای تازه آنها آشنا شوید. به خصوص حضور تازه کاغذ دیواری‌های‌ موقتی که چند وقتی است خیال خیلی از مستاجرها را از بابت هزینه و. . . راحت کرده. این کاغذ دیواری‌ها که چاپ دیجیتال دارند با هر طرح و رنگی که خودتان بخواهید چاپ می‌شوند و به راحتی هم قابل انتقال به خانه دیگری هستند. قیمت بالایی هم ندارند اما اگر باز هم دلتان زیاد با این کاغذدیواری‌های جدید صاف نمی‌شود می‌توانید سراغ ارزان‌ترین کاغذ دیواری‌های بازار بروید. غیر از اینکه جنس کاغذها در قیمت‌شان تاثیر دارد، خیلی وقت‌ها طرح و نقشه‌های جدیدتر هم در قیمت‌ها دست دارند. انتخاب مدلی قدیمی‌تر یا حتی ساده با جنسی ساده می‌تواند کارساز باشد. یکی، دو سال که دیگر این حرف‌ها را ندارد. ضمن اینکه می‌توانید کوچک‌ترین دیوار خانه را فقط با یک طرح خاص کاغذ دیواری کنید.
لوسترهای خودتان را ببرید

دکوراسیون خاص برای مستاجرها


اصلا لازم نیست که لوسترهای اجباری صاحبخانه‌ را تحمل کنید. چراغ‌ها بهترین وسیله‌هایی هستند که می‌شود آنها را در هر فضایی استفاده کرد. فقط کافی است که چراغ را متناسب با فضایی که هر سال اجاره می‌کنید در نظر بگیرید. یک لوستر خیلی بزرگ ممکن است در خانه‌ای که اتاق نشیمن کوچکی دارد مناسب به نظر نرسد؛ برای همین یک دست لوستر ساده و البته دلخواه را انتخاب و در خانه اجاره‌ای‌تان نصب کنید. فقط یادتان باشد لوسترهای صاحبخانه را کناری بگذارید که سر وقت بتوانید تحویلش دهید. اگر هم نور خانه کمتر از نیازتان است می‌توانید به منابع نوری دیگر به غیر از لوستر فکر کنید؛ مانند آباژورهای رومیزی یا زمینی.
 فکر کنید خانه خودتان است

دکوراسیون خاص برای مستاجرها


خیلی از مستاجرها یک جمله خاص دارند؛«انشاءالله خانه که خریدیم یک دست مبل خوب هم می‌خریم.» این یعنی آنهایی که اجاره‌نشین هستند هنوز به داشتن خانه‌ای برای خودشان عادت ندارند. اما واقعیت این است که تملک خانه نباید در انتخاب شما برای داشتن بهترین اسبابی که دوست دارید دخیل باشد. مستاجرها عادت دارند ساده‌ترین اشیایی را که به آن هیچ علاقه‌ای ندارند به خانه بیاورند؛ فقط به این بهانه که در اسباب‌کشی مداوم هستند و معلوم نیست خانه بعدی‌شان چه شکلی باشد. درست است؛ شاید داشتن یک کتابخانه بزرگ یا مبل‌های کامل و ناهارخوری برای یک خانه اجاره‌ای مناسب نباشد اما دلیلی ندارد که شما دست از خرید مبل با کیفیت بهتر و زیباتر بکشید. بدترین دشمن یک دکوراسیون خوب به کار بردن وسایل ارزان و دم دستی برای پر کردن فضاست. یادتان بماند برای نداشتن فضا می‌شود برنامه داشت!
فرش‌های کوچک انتخاب کنید

دکوراسیون خاص برای مستاجرهاخانه‌ای پوشیده شده از فرش. خیلی از مردم امروزی با این قضیه مشکل دارند. اما داستان این است که یک خانه پوشیده از فرش خیلی بهتر از خانه‌ای با پارکت‌های خراب یا سرامیک‌های شکسته و با رگه‌های سیاه است. روی هم رفته قالی‌ها و فرش‌ها می‌توانند با رنگ و طرح‌های خاص‌شان به خانه‌های اجاره‌ای نمای خوبی بدهند. پس حتی اگر کفپوش‌های خانه هم درست و حسابی بودند باز هم از معجزه فرش‌ها غافل نشوید. فقط باید به فکر قالی‌های کوچک باشید و تقریبا فرش‌های بزرگ‌تر از 3 مترمربع را بی خیال شوید. فرش‌های کوچک و قالی‌ها به راحتی در هر خانه‌ای جا می‌گیرند.
با آینه‌ها فضا را دوبرابر کنید

دکوراسیون خاص برای مستاجرها


 از معجزه آینه‌های قدی در خانه‌های اجاره‌ای غافل نشوید. هر قدر در خانه‌های اجاره‌ای از آینه بیشتر استفاده کنید آن وقت دیگر مشکل نور و بازتاب رنگ‌ها را نخواهید داشت. سعی کنید همیشه یک آینه بزرگ در قسمتی از خانه نصب کنید یا یک آینه قدی در محلی مناسب از خانه قرار بدهید. آینه‌ها بیشتر در خانه‌های باریک به درد می‌خورند. پس اگر می‌خواهید خانه‌تان را کمی بزرگ‌تر کنید نیازی نیست سراغ خرید وسیله خاصی بروید. آینه وسیله‌ای است که در هر خانه‌ای کاربرد دارد حتی اگر مجبور باشید آن را در اتاق خواب‌تان جا بدهید.
در انتخاب رنگ محتاط باشید

دکوراسیون خاص برای مستاجرها


درست است که رنگ‌ها می‌توانند خانه را از نظر شادابی دکوراسیون زیر و رو کنند اما باید این محدودیت را هم در نظر داشته باشید که شما یک مستاجر هستید و ممکن است یک دفعه وارد فضای خاصی شوید که دیگر داشتن وسایل رنگی زیاد برای‌تان خوشایند نباشد. بیشتر خانه‌های اجاره‌ای دیوارهای سفید یا استخوانی دارند اما اگر روزی وارد خانه‌ای شدید که دیوارهای قرمز یا آبی داشت آن وقت تکلیف چیست؟ برای اینکه به این مشکل بر نخورید بهتر است صندلی‌ها و کاناپه‌ها را در طیف رنگ‌های خنثی مانند طوسی، سفید، بژ، شکلاتی و. . . انتخاب کنید. این رنگ مبل‌ها را می‌توان به راحتی با چند کوسن رنگی شاداب کرد اما برای غیر آن شاید کمی با مشکل مواجه شوید.
سبک خودتان را داشته باشید

دکوراسیون خاص برای مستاجرها


نگذارید هیچ عاملی در سبک دکوراسیونی که انتخاب کرده و سال‌ها به دنبالش بوده‌اید تاثیر داشته باشد. اما هنوز معلوم نیست که شما به چه خانه‌ای در نهایت می‌رسید؛ خانه‌ای قدیمی یا نوساز و مدرن. مساله شرایط شماست. فقط نباید اجازه بدهید که این مساله روی سبک دلخواه‌تان تاثیر بگذارد. اگر ایده شما کلاسیک است یا روستیک باید در یک خانه نوساز هم این سبک را داشته باشید و برعکس اگر سبک مدرن را دوست دارید باید در یک خانه قدیمی کلنگی هم این ایده را پیاده کنید. خانه‌ها تغییر می‌کنند اما شما نه. مهم‌ترین کاری که باید در این میان انجام بدهید تهیه خرده ریزهای خاص، متناسب با سبک دکوراسیون‌تان است. این خرده‌ریزها می‌توانند هر خانه‌ای را زیر و رو کنند و البته به راحتی هم قابل حمل هستند.
پرده‌ها را مجلل انتخاب کنید

دکوراسیون خاص برای مستاجرها


بزرگ‌ترین اشتباه مستاجرها بها ندادن به پرده‌هاست. بهانه‌شان هم این است که معلوم نیست سال بعد خانه‌مان چه جور پنجره‌ای داشته باشد. شکل و شمایل پنجره خانه‌تان معلوم نیست اما سبک و سلیقه شما که تغییر نمی‌کند. هیچ عنصری مانند پرده نمی‌تواند در زیبایی خانه تاثیر داشته باشد. بنابراین سعی نکنید فقط با یک پرده ساده عیب و ایرادهای پنجره‌ها یا منظره پشت ‌شان را بپوشانید. شما هر پرده‌ای که متناسب با سلیقه‌تان است را  انتخاب کنید و فکر سال بعد و خانه بعد نباشید. این کوچک‌ترین کاری است که یک مستاجر می‌تواند برای بهتر شدن حال و هوای اجاره‌نشینی‌اش بکند.
از طاقچه غافل نباشید

دکوراسیون خاص برای مستاجرها


از وسایل دو منظوره بیشتر استفاده کنید. اگر در حال انتقال به خانه‌ای کوچک هستید و دست و بال‌تان هم در اضافه کردن کمدها یا کابینت‌ها بسته است می‌توانید به دنبال وسایلی باشید که هم مساله ذخیره‌سازی وسایل اضافه خانه را حل کند هم اینکه جنبه‌ دکوری و تزیینی داشته باشد. مانند اضافه کردن طاقچه‌ها در آشپزخانه که با نمای باز ظرف‌های سرامیکی به زیبایی خانه کمک می‌کنند. انتخاب یک کنسول ساده برای ظرف‌ها در کنار اتاق‌نشیمن هم ساده‌ترین روش ممکن است؛ هم ظرف‌های اضافه سر و سامان می‌گیرند و هم دکوری‌های خانه رویش جا خوش می‌کنند. طاقچه‌ها همیشه در کنج اتاق‌ها بهترین یار مستاجرها هستند.

[ad_2]

لینک منبع

امتیاز شما به این مطلب
تبلیغات
دکمه بازگشت به بالا